Yhteystiedot hallitus ja luottamusmiehet

AMMATTIOSASTON HALLITUS 2023 - 2025

TehtäväNimiSähköpostiPuhelinnumero
PuheenjohtajaJari Kauppinenjari.kauppinen@tehy.net0400-247508
Varapuheenjohtaja, hallituksen jäsenPiia Lemetyinenpiia.lemetyinen@gmail.com 
Varapuheenjohtaja, hallituksen jäsenAnu Krookanukrook@gmail.com 
Tiedottaja, hallituksen jäsenAnne Kovanenanne.s.kovanen@gmail.com 
Taloudenhoitaja, hallituksen jäsenSari Lamminahosari.lamminaho@gmail.com 
Hallituksen jäsen, opiskelija- ja nuorisovastaavaOuti Hantulaouti.hantula@gmail.com 
Hallituksen jäsen, varayhdysjäsenkoordinaattoriMarja Rytkönenmarja.rytkonen@hotmail.com 
Hallituksen jäsen, yhdysjäsenkoordinaattoriSonja Koistinensonja.koistinen@hyvaks.fi 
Hallituksen jäsen, jäsensihteeriTiina Saarinentinttisaa@gmail.com 
Hallituksen jäsen, varajäsensihteeriMiia Pynnönenmiia.pynnonen@gmail.com 
 Hallituksen jäsen, varatoimintapäällikkKitty Kastikainen                        kittykastikainen@hotmail.com 
Hallituksen jäsen, varasihteeriNiina Kauranenniina.kauranen@elisanet.fi 
Sihteeri, hallituksen varajäsenMalle Hautanenmalle.hautanen@gmail.com 
Hallituksen varajäsenEmilia Mäkinenemiliamakinen@hotmail.com 
Hallituksen varajäsen, varataloudenhoitajaSanna Nummelinsanna.nummelin@hotmail.com 
Hallituksen varajäsenLeena Kalmarileena.kalmari@laukaa.fi 
Hallituksen jäsen, toimintapäällikköMiika Kuusinenmiika.ma.kuusinen@gmail.com 
Hallituksen varajäsen, varatiedottajaJaakko Korvolajaakko.korvola@gmail.com 
Hallituksen varajäsenTytti Kolhonentytti.okkolin@hotmail.com    
Hallituksen varajäsen, vara opiskelija- ja nuorisovastaavaAnu Mäntylämantyla.anu@gmail.com 
Hallituksen varajäsenTeemu LeivoaroTeemu,Leivoaro                          leivoteme@gmail.com 
Hallituksen varajäsenHeli Hakkarainenhakkarainenhelis@gmail.com 
Hallituksen varajäsenAnne Raivioraivioanne@gmail.com 
Hallituksen varajäsenSari Rantanensrantanen10@gmail.com 
    
    

 

KESKI-SUOMEN HYVINVOINTIALUEEN LUOTTAMUSMIEHET

PÄÄLUOTTAMUSMIEHET


Anne Puronaho (koordinoiva)

p. 050 3161154, anne.puronaho@hyvaks.fi
Vastuu-alueet:
 Leikkaus-, anestesia ja tehohoito
 Naistentaudit ja synnytykset
 Diagnostiset palvelut
 Lapset
 Varahenkilöstö terveyspalvelut

 

Kati Jetsu

p. 050 3198036, kati.jetsu@hyvaks.fi
Vastuu-aleet:
 Sairaalapalvelut Nova
 Päivystys ja ensihoito
 Syto ja säde poli, Dialyysit, Hoitokeskus

 

Jussi Virta

p. 050 3247741, jussi.virta@hyvaks.fi
Vastuu-alueet:
 Psykiatria
 Laaja-alaisen sosiaali- ja terveyskeskuksen mielenterveys- ja päihdepalvelut koko HVA
 Jämsä, Keuruu, Uurainen, Petäjävesi ja Multia
 Pelastuslaitoksen asemista Jämsä, Keuruu ja Petäjävesi
 Konsernihallinto

 

Mika Rautiainen

p. 050 3118324, mika.rautiainen@hyvaks.fi
Vastuu-alueet:
 Varahenkilöstö Sosiaalipalvelut sekä Lasten, nuorten ja perheiden palvelut
 Jyväskylän kaupungin alueen
- Lasten, nuorten ja perheiden palvelut
- Koti- ja asumispalvelun keskitetty asiakas- ja palveluohjaus
- Koti- ja asumispalvelun erityisryhmien kotiin vietävät ja asumispalvelut
- Laaja-alaisen sotekeskuksen sosiaalipalvelut, avosairaanhoito ja suunterveydenhuolto
(Kyllö, Palokka, Vaajakoski, Huhtasuo)
- Pelastuslaitoksen asemista Ristonmaa, Seppälä, Vaajakoski ja Tikkakoski

 

Juha Hyötyläinen

p. 040 1852013, juha.o.hyotylainen@hyvaks.fi
Vastuu-alueet:

 Muurame, Hankasalmi, Laukaa, Luhanka, Toivakka ja Joutsa
 Jyväskylän kotisairaala
 Jyväskylän kotihoito ja tukipalvelut sekä ikääntyneiden asumispalvelut
 Pelastuslaitoksen asemista Muurame, Laukaa ja Joutsa

 

Merja Kumpulainen

p. 040 3532047, merja.a.kumpulainen@hyvaks.fi
Vastuu-alueet:
 Viitasaari, Pihtipudas, Kinnula, Äänekoski, Konnevesi, Saarijärvi, Kivijärvi, Kyyjärvi, Karstula ja
Kannonkoski
 Pelastuslaitoksen asemista Viitasaari, Pihtipudas, Kinnula, Äänekoski, Saarijärvi, Karstula ja
Kannonkoski

LUOTTAMUSMIEHET OSITTAISELLA AJANKÄYTÖLLÄ

Jari Kauppinen

p. 014 2695185, jari.kauppinen@hyvaks.fi
Vastuualueet:
 Perusterveydenhuollon avosairaanhoito NOVA
 Aistielinyksikkö
 Keski-Suomen digitaalinen sosiaali- ja terveyskeskus

 

Jaakko Korvola

p. 050 3259436, jaakko.korvola@hyvaks.fi

Vastuualueet:
Jyväskylän alueellinen osastotoiminta (Nova ja Kyllö)

 

Piia Lemetyinen

p. 050 4499556, piia.lemetyinen@hyvaks.fi
Vastuualueet:
 Kotiutusyksikkö ja kirurgian vastaanottopalvelut
 Konservatiivisen palvelualueen sisätaudit (poliklinikat)

LUOTTAMUSMIEHET KOULUTUS- JA KOKOUSOIKEUDELLA

Anne Kovanen        Päivystyspoliklinikka    
Heli Hakkarainen     Joutsan terveysasema
Heli Lyytikäinen       Palokka / Hammashoito
Samuli Lehto            Turvapalvelu
Pia Vehmasaho        Keuruu
Sari Malmberg        Huhtasuo / Hammashoito
Anu Krook               Sisätaudit / Reumapoliklinikka  
Miika Kuusinen         Lasten psykiatria
Tarja Ylönen              Hankasalmi
Jaana Rahkonen       Laukaa / Kuusela /Arvi
Outi Virtanen             Laukaan kotihoito / eteläinen
Eini Ruuhilehto         Teho-osasto 
Venla Tarvainen        Äänekoski
Suvi Maarit Simonen  Viitasaari/ Pihtipudas            
Sonja Järvinen          Kätilö        
Marianne Lukkarila   TSV            
Miia Laakso              Päihdepalvelusäätiö        
Anne Mikkonen        Palveluvastaava kotipalvelu JKl             
Olavi Kukkonen        Turvallisuuskouluttaja / Psyk            
Markus Reiman        Palvelupäällikkö

TYÖSUOJELUVALTUUTETUT

 

Asko Juuti

014 2691478 / 040 5846911

asko.juuti@hyvaks.fi

 

Niina Kauranen

014 2692258 / 050 3032966

niina.kauranen@hyvaks.fi

 

Marja Sokkanen

014 2693355 / 050 3198940

marja.sokkanen@hyvaks.fi

 

Kirsi Yakinlar

014 2698305 / 050 4731993

kirsi.yakinlar@hyvaks.fi

Tehyn Keski-Suomen hyvinvointialueen ao525

Hoitajantie 3 F2/1
40620 Jyväskylä

Yhdistysrekisteritunnus 132222
Y-tunnus

Sähköpostiosoite: ao525@tehy.net

Puhelinnumero: 0400-247508 ( Puheenjohtaja/varapuheenjohtaja )